19 oktober var sista gången vi var i sommarhusen senast, se här.
Lika skönt som det är att stänga sommarhusen lika härligt är det att öppna dem igen.
Idag har vi sjösatt båten och öppnat sommarhusen,
Det är alltid lite spännande både att sjösätta och att komma ut till de små husen och se hur de mår efter vintern.
I år gick allt väldigt smärtfritt, vid marinan var det fullt av överlyckliga båtägare som sjösatte sina båtar. Det är likadant varje
år, när man samlas vid båtrampen och glädjer sig åt att få komma ut på Mälaren igen. Killen som sjösatte båten innan oss önskade
oss en fantastisk dag, jag hade aldrig träffat karln förut, men stämningen vid båtrampen är fantastisk. Kabeln till vårt batteri var inte kopplat men chefen
från marinan kom ut och skruvade fast den personligen, Han tyckte att vår motor var lite smutsig så han bad att killarna på marinan tvättade av den.
Så nu har vi en skinande ren motor och i bara farten sjösatte de vår båt också, det gick lite fortare än om vi gjort det själva.

Eftersom det har varit ett riktigt musår så var jag lite ängslig hur det hade gått ute i sommarhusen.
Det hade gått bra, inte värre än vanligt, det hjälpte nog lite med musgiftet som Antisimex lade ut i höstas.
Nu har vi städat gamstugan, satt på vattnet, lagt i båtrampen och lillbåten och fikat.
det enda problemet var några packningar till dushkabinen som fick bytas ut annars gick allt som på räls.

Nu har jag satt igång värmen och det börjar värmas upp här i gamstugan jag skall tända en brasa inför kvällen för inatt kan det nästan bli frostgrader.
Gamstugan är inte så bra isolerad, så det kan bli kallt… Nu skall jag fixa en köttfärssås med rostade tomater till middag.

Och sa jag det, att sommarhusen är min favoritplats.

Tillbaka efter 5 månader, 1 vecka och 2 dagar
Märkt på:            

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Facebook
LinkedIn
Instagram