Bra hacks eller husmorsknep i stugan underlättar vistelse under sommaren.
Om ni är många som vistas där samtidigt eller vid olika tider finns det några bra tips för att hjälpa till att hålla ordning i de lite enklare hushållen som sommarhusen utgör.
Att ha enkla kuddar till utemöblerna lättåtkomliga och som vi har i korgar innanför dörren.
Kuddöverdragen är lätta att ta av och tvätta eller byta.

Saker som hårspray, schampo, nattlinnen och tandborstar finns alltid i stugan så att man inte behöver packa med allt jämt.
Det känns också så hemtrevligt att ta fram sin vanliga gamla tandborste och fortsätta med den. Vi har olika färger på tandborstarna för att veta vems är vems.
Jag har också en mobilladdare här ute.

Vi har en minneslista vid dörren där det står vad man skall komma ihåg när man lämnar stugan.
Under kom ihåg listan hänger ett träningspass ‘Strömskärspasset’ som en påminnelse att träna även under semestern.

I början av säsongen är det bra att fylla frysen med hamburgare, krögarpytt, kyckling och bullar.
Jag brukar också fylla på med olja, soja, och siracha bra att ha när man marinerar.
Grillkol, toalettpapper och hushållspapper är också bra att bunkra i början av säsongen.
När man har sommarhus på en ö är det lite omständigt att åka och handla.

Till slut är det nycklar att hålla reda på, nycklar till bommen, till grinden vid båtbryggan, båtnycklar, båtlås, kajaklås, stugnycklar bodnycklar, Nycklar till båt, bom och stuga hänger i dubbla uppsättningar hemma i nyckelskåpet. Rund flytkork för bom och stug-nycklar rektangulär flytkork för båtnycklarna. Nycklarna till boden hänger på en krok innanför dörren och där hänger man också av sig de andra nycklarna vid ankomst.